Ortodoncja

Aparat na zęby dla dzieci i młodzieży

Dobry lekarz ortodonta na pewno zwróci uwagę jak ważny jest prawidłowy zgryz i proste zęby. Zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych mogą być przyczyną wielu poważnych dolegliwości i prowadzić do zaburzeń czynności

jamy ustnej takich jak wady wymowy, trudności w jedzeniu i oddychaniu. Powodują szumy w uszach, migrenowe bóle głowy, próchnicę czy bardzo groźne choroby przyzębia. Mogą być przyczyną zmiany symetrii twarzy, pękania szkliwa, ścierania zębów, niszczenia czy pękania uzupełnień protetycznych (mostów, koron itp.). Często leczenie protetyczne może być uzależnione od wcześniejszego przeprowadzenia leczenia ortodontycznego. Na szczęście na korekcję zgryzu nigdy nie jest za późno, choć wcześniej rozpoczęte daje lepsze efekty.

 

Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

Bardzo często pacjenci pytają za ile miesięcy będą mieli proste zęby i prawidłowy zgryz. Leczenie ortodontyczne trwa od roku do kilku lat w zależności od sytuacji pacjenta, jego wieku i rekomendowanej przez lekarza metody leczenia.

Nie jest to już jednak tak uciążliwe jak dawniej. Nowoczesne aparaty ortodontyczne są estetyczne, pacjent może wybrać prawie niewidoczne nakładki Invisalign, stałe aparaty porcelanowe, kryształowe czy metalowe i inne.

 

Kiedy powinna odbyć się pierwsza konsultacja ortodontyczna?

Dobry stomatolog dziecięcy i ortodonta bardzo szybko podpowiedzą rodzicom, czy ich dziecko wymaga leczenia ortodontycznego. Rekomendujemy, żeby na pierwszą konsultację ortodontyczną przyjść z dzieckiem około 7 roku życia. Dentysta prowadzący dziecko może jednak zalecić taką wizytę wcześniej lub później, w zależności od potrzeby.

 

Jakie aparaty dla dzieci i młodzieży poleca Pan Krokodyl?

Dla dzieci polecamy aparaty ruchome (wyjmowane), które zakłada się w zależności od rekomendacji ortodonty tylko na noc lub na kilka godzin dziennie. Mogą to być np. efektowne i lubiane przez dzieci kolorowe płytki Schwarza. Stosowane zazwyczaj u dzieci na uzębienie mleczne lub mieszane. (Więcej o aparatach w Poradniku)

Gdy pacjent posiada uzębienie stałe, możemy stosować aparaty stałe ligaturowe lub bez ligatur. Składają się one z zamków i z łuków oraz ligatur (lub bez ligatur). Można je stosować, gdy pacjent posiada już uzębienie stałe. Dostępne sa aparaty klasyczne z metalowymi zamkami np. ze stali nierdzewnej lub aparaty estetyczne np. ceramiczne, z kryształu górskiego, gdzie zamki są białe lub przezroczyste, a także aparaty bezligaturowe (bez gumek mocowanych na zamkach)  oraz aparaty lingwalne (językowe), gdzie zamki zamocowane są od strony podniebienia.

– Prawie niewidoczne aparaty Invisalign – na zęby zamiast metalowego aparatu stałego zakłada się odpowiednio dopasowane, przeźroczyste i bardzo estetyczne nakładki Invisalign. Regularnie noszone i wymieniane co jakiś czas nakładki, przemieszczają zęby do odpowiedniej pozycji.

By dowiedzieć się więcej na temat naszych usług stomatologicznych, prosimy o kontakt pod numerem
+48 6067 24 665 lub e-mail pankrokodyl@pankrokodyl.pl

Poradnik

  • Kiedy założyć aparat ortodontyczny?
  • Skąd się biorą wady zgryzu?
  • Co to jest diastema?
  • Dlaczego trzeba wyprostować zęby?
  • Jak skorygować wadę zgryzu?
  • Ile kosztuje leczenie i aparat ortodontyczny?

 Aparat ortodontyczny ruchomy - do zakładania

© Pan Krokodyl Autorski Przyjazny Gabinet Stomatologiczno - Protetyczny